środa, 20 czerwca 2012

Leczenie łysienia bliznowaciejącego


Łysienie tego typu jest często nieodłączonym elementem bardzo poważnych chorób, które wymagają wieloletniego leczenia i w tym wypadku nie w głowie raczej jest walka z tym pierwszym problemem. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją dwa sposoby, jakie w przypadku łysienia bliznowaciejącego się stosuje. 

Leczenie farmakologiczne stosuje się w celu zatrzymania zmian, które w wyniku choroby, czynnika zewnętrznego lub genetyki doprowadziły do pojawienia się blizn na skórze głowy, a w konsekwencji do wypadnięcia włosów i bezpowrotnego uszkodzenia mieszków włosowych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że leczenie farmakologiczne stosuje się najczęściej w przypadku, kiedy łysienie bliznowaciejące zostało spowodowane poprzez infekcję bądź stany zapalne. Zdarza się również, że tabletki stosuje się w przypadku kiedy opisywany problem jest wynikiem autoagresji i wtedy polega ono na osłabieniu układu odpornościowego.

Dużo bardziej skuteczną metodą i częściej stosowanym sposobem walki ze skutkami łysienia bliznowaciejącego jest chirurgia estetyczna. W sumie to bardziej w zgodzie jest powiedzenie "sposoby". Pierwszym ze stosowanych jest usuwanie skóry na głowie, która uległa uszkodzeniu i zastąpieniu jej nową, co jednak nie zawsze gwarantuje, że włosy odrosną. Pamiętajmy, że przy łysieniu bliznowaciejącym następuje całkowite zniszczenie mieszków, a więc nie mają one skąd odrastać. Stąd też drugą metodą, dużo częściej stosowaną, jest przeszczep, który jednak też jest obarczony ryzykiem i może się nie przyjąć. Najlepsze efekty daje leczenie chirurgiczne, które jest przeprowadzane u ludzi młodych. Drugiem warunkiem jest uszkodzenie skóry głowy, nieprzekraczające 30% powierzchni.

Istnieje jeszcze jedna alternatywa dla osób, które dotknęło łysienie bliznowaciejące, otóż można po prostu zastosować perukę i jest to bez wątpienia najlepszy sposób, bo w 100% skuteczny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz