środa, 20 czerwca 2012


Tajniki transplantacji włosów

Zabieg transplanacji włosów znany jest od kilkudziesięciu lat. Podstawy fizjologiczne jego wykonywania pozostały niezmienne, jednakże sama technika posunęła się mocno do przodu. Wbrew temu co miało miejsce przy innych operacjach, gdzie rozwój generowany był postępem technicznym używanego sprzętu, np.: w chirurgii laparoskopowej, w transplantacji włosów zabieg doskonalono tylko dzięki sprawności ludzkiej ręki.
Co to jest transplantacja:
Zasadą niezmienną tego zabiegu jest przeniesienie znacznej ilości mieszków włosowych z okolicy potylicznej (ewentualnie skroniowej) w miejsce ubytku włosów, przeważnie na okolicę czołowo ciemieniową. Jest to więc zmodyfikowana autotransplantacja pełnej grubości skóry wraz z przydatkami. Ważne jest, dla prawidłowego efektu zabiegu, by tzw. transplanty były jak najmniejsze i by było ich jak najwięcej. Na tym właśnie polega postęp zabiegu umożliwiający osiąganie efektów jak najbardziej zbliżonych do natury.
Co to jest transplant:
Transplant nie ma specjalnej definicji. Jest to przeniesienie tkanki pobranej z jednego miejsca w inne (nawet do innego osobnika!). Mamy transplanty homogeniczne tzn. wewnątrzgatunkowe, heterogeniczne – międzygatunkowe i autogeniczne – w obrębie jednego organizmu. Transplant włosowy jest transplantem autogennym składającym się ze skóry wraz z mieszkiem włosowym i gruczołem łojowym, ma wielkość 0,7 mm. i zawiera od jednego do trzech mieszków włosowych.
Przebieg zabiegu:
Zabieg transplantacji włosów przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu nasiękowym. Pacjent jest cały czas w kontakcie z ekipą operującą. Zabieg jest w pozycji siedzącej - żeby pacjentowi się nie nudziło może oglądać telewizję. Całość trwa od 1 do 3 godzin w zależności od wielkości zabiegu. Zaczynamy od znieczulenia, następnie pobieramy materiał do przeszczepu z okolicy potylicznej, zszywamy ranę, wykonujemy otwory pod transplanty w miejscu biorczym. W tym samym czasie drugi zespół przygotowuje transplanty, dzieląc materiał pod dużym powiększeniem. Wkładamy transplanty w przygotowane otwory, myjemy głowę i kończymy zabieg. Oczywiście przed rozpoczęciem całej procedury uzgadniamy z pacjentem plan zabiegu.
Wskazania do transplantacji:
  • łysienie adrogenowe mężczyzn
Łysienie męskie nazywamy androgenowym, ponieważ wywoływane jest przez metabolity męskiego hormonu płciowego {androgenowego} jakim jest testosteron. Łysienie to jest kodowane genetycznie i nie mamy na nie wpływu. Pojawia się po okresie dojrzewania i trwa z różnym nasileniem do okresu starości.
  • ubytki włosów pourazowe
Urazy powodujące trwałą utratę włosów to najczęściej oparzenia termiczne, urazy mechaniczne związane z uszkodzeniem skóry właściwej, odleżyny, uszkodzenia chemiczne, np. podanie w okresie noworodkowym kroplówki do żył skroniowych.
  • wrodzone anomalie owłosienia
Przeciwwskazania względne:
  • słabe i rzadkie włosy w miejscu dawczym
  • bardzo rozległy ubytek włosów
  • łysienie kobiece
Warto omówić dlaczego znalazło się tutaj łysienie kobiet. Po pierwsze, często dotyczy ono całej głowy, również potylicy i nie mamy skąd pobrać zdrowych mieszków włosowych. Po drugie, kobiety oczekują gęstych włosów jako wyniku zabiegu, a tego nie jesteśmy w stanie zagwarantować. U kobiet operujemy głównie ubytki powstałe w wyniku urazu i tu można osiągnąć dobre efekty. W przypadku innych rodzajów wypadania włosów u kobiet, efekty zabiegów są często nieprzewidywalne. Często po zabiegu wypadanie włosów postępuje i może ono dotyczyć także włosów przeszczepionych.
  • łysienie plackowate niestabilne
Łysienie plackowate cechuje się tym, że ubytki miejscowe włosów mogą się pojawiać i znikać całkowicie nieprzewidywalnie.
  • wygórowane oczekiwania pacjenta
Wygórowane oczekiwania pacjenta w stosunku do zabiegów chirurgii estetycznej to takie, których nie jesteśmy w stanie spełnić z powodów obiektywnych, np. przy rozległym łysieniu nie możemy gęsto pokryć przeszczepami całego ubytku, gdyż u pacjenta nie ma możliwości na pobranie tak dużej ilości transplantów. Nie możemy też odtworzyć naturalnej gęstości włosów gdyż jest to technicznie nie możliwe.
  • niestabilność emocjonalną pacjenta
Niestabilność emocjonalna jest przeciwwskazaniem do wszelkich zabiegów chirurgii estetycznej. Zwykle ceniamy ją na podstawie rozmowy z pacjentem.
  • zbyt młody wiek
Im młodszy wiek pacjenta, tym proces wypadania włosów w wyniku łysienia adrogenowego jest trudniejszy do przewidzenia. U takich pacjentów, jeśli spodziewamy się dużych ubytków włosów, lepiej trochę poczekać aż sytuacja na głowie się wyjaśni. Wykonanie zabiegu zbyt wcześnie może okazać się  niewłaściwe, ponieważ w ciągu kilku lat  jakość owłosienia może się całkowicie zmienić i nasz zabieg staje się bezsensowny, np. uzupełnienie zakoli u 20 latka może skutkować tym że za 5 lat będzie całkowicie łysy, a z przodu będzie miał dwa różki z włosów wszczepionych w zakola. Według mnie nie powinno się operować pacjentów z łysieniem adrogenowym przed 21 rokiem życia, gdyż jest to działanie w ciemno.
Jeśli trafia do nas pacjent w bardzo młodym wieku z początkami łysienia androgenowego i przewidywanym rozległym łysieniem w przyszłości, bardzo ostrożnie kwalifikujemy go do wczesnych zabiegów. Jest to zwykle tzw. pacjent trudny, mający wygórowane oczekiwania przy bardzo niepewnej sytuacji. W takich przypadkach lepiej naszym zdaniem zabieg odłożyć, a postępowaniem z wyboru jest podawanie finasteridu, o ile pacjent zaakceptuje takie leczenie. Finasterid występuje pod handlową nazwą Propecia. Jest to substancja blokująca przemianę testosteronu w dihydrotestosteron - właśnie on jest odpowiedzialny za łysienie androgenowe. Przyjmowanie tego leku ma powodować zahamowanie łysienia. Niestety nie u każdego efekt jest  jednakowo dobry. Lek ten powoduje również przy przedawkowaniu spadek potencji. Istnieją doniesienia o przewlekłych zapaleniach najądrzy. Powikłania te nie są częste aczkolwiek się zdarzają. Innych terapii nie stosujemy, gdyż nie zauważyliśmy pozytywnych skutków ich wpływu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz