środa, 20 czerwca 2012


Leczenie łysienia plackowatego

Mimo że nie ma leku na łysienie plackowate, ani żadnych oficjalnie zatwierdzonych substancji, które wspomagałyby leczenie, niektórzy pacjenci zauważają, że pewne leki stosowane w innych celach wspomagają odrastanie włosów, przynajmniej tymczasowo. Poniżej opisano kilka kuracji przeciwko łysieniu plackowatemu. Warto jednak pamiętać, że mimo wspomagania wzrostu włosów kuracje te nie zapobiegają powstawaniu nowych łysych łatek ani nie leczą choroby. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wybierze najodpowiedniejszą z opcji.
-    Kortykosteroidy – są to silne leki przeciwzapalne, podobne do hormonu zwanego kortyzolem, produkowanego przez ciało. Jako że leki te wstrzymują niektóre funkcje systemu immunologicznego jeśli są przyjmowane doustnie, często używa się ich w leczeniu różnych chorób autoimmunologicznych, w tym łysienia plackowatego. W leczeniu łysienia plackowatego kortykosteroidy mogą być podawane na trzy różne sposoby:
      *    Zastrzyki miejscowe – wstrzykiwanie steroidów bezpośrednio w łyse łatki na skórze głowy, a czasem na brwiach i brodzie, u większości ludzi powoduje zwiększone odrastanie włosów. Na ogół nowewłosy stają się widoczne po około czterech tygodniach. Zastrzyki dostarczają łysym obszarom małe ilości kortyzonu, co pozwala na uniknięcie poważniejszych skutków  ubocznych, nie do pominięcia w przypadku długotrwałego przyjmowania środka doustnie. Głównymi skutkami ubocznymi zastrzyków są przelotne bóle, łagodna opuchlizna, a czasami zmiany w pigmentacji, jak również małe nierówności na skórze, które znikają, kiedy kuracja zostaje zakończona. Jako że zastrzyki mogą być bolesne, metoda ta nie zawsze znajduje zastosowanie w leczeniu dzieci. Po jednym lub dwóch miesiącach nowe włosy są już na ogół widoczne i zastrzyki trzeba powtarzać raz w miesiącu. Nie można jednak leczyć tym sposobem większych obszarów, ponieważ niewygoda i ilości podawanego leku stają się zbyt duże; skutkiem mogą być skutki uboczne podobne do tych występujących przy doustnym przyjmowaniu leku.
      *    Przyjmowanie doustnie – kortykosteroidy przyjmowane doustnie są podstawą leczenia wielu chorób autoimmunologicznych i można je stosować również w bardziej skrajnych przypadkach łysienia plackowatego. Jednak z powodu ryzyka pojawienia się skutków ubocznych przyjmowania leku doustnie, w leczeniu łysienia plackowatego stosuje się je rzadko i krótkotrwale.
      *    Maści aplikowane miejscowo – maści i kremy zawierające steroidy, wcierane bezpośrednio w wyłysiałe obszary, są mniej szkodliwe niż zastrzyki i dlatego czasami stosuje się je w leczeniu dzieci. Jednak kremy i maści z kortykosteroidami są mniej skuteczne niż zastrzyki; najlepiej działają one w połączeniu z innymi maściami miejscowymi, jak minoxidil czy anthralin.
   Minoxidil (5%) (Rogaine*) – stosowany miejscowo minoxidil wspomaga wzrost włosów w ciężkich przypadkach, kiedy mieszek włosowy jest mały i nie dorasta do wielkości, która pozwalałaby mu na wykorzystaniu całego swojego potencjału. Minoxidil to lek, którego działanie wspomaga leczenie łysienia typu męskiego i żeńskiego. Może on również wspomagać odrastanie włosów w łysieniu plackowatym. Roztwór aplikowany dwa razy dziennie wykazał pozytywny wpływ na odrastanie włosów u dorosłych i dzieci; można go stosować na skórze głowy, brwiach i brodzie. Przy regularnym i odpowiednim stosowaniu roztworu odrastanie włosów rozpoczyna się po około 12 tygodniach. Zamieszczone tu nazwy produktów służą jedynie jako przykład, a sam fakt ich zamieszczenia nie oznacza, że zostały one zatwierdzone przez odpowiednie instytuty. Ponadto fakt niezamieszczenia tu nazwy konkretnego produktu nie oznacza ani nie wskazuje, że produkt ten nie może mieć pożądanego działania.
-    Anthralin (Psoriatec) – Anthralin, syntetyczna substancja podobna do smoły, która zaburza funkcje odpornościowe chorej skóry, została zatwierdzona jako lek przeciwko łuszczycy. Anthralin jest również powszechnie stosowany  w leczeniu łysienia plackowatego. Nakłada się go na 20 do 60 minut (krótka terapia kontaktowa), aby zapobiec podrażnieniu skóry, które nie musi wystąpić, aby lek zaczął działać. Kiedy działa, nowe włosy pojawiają się na ogół po 8 do 12 tygodni. Anthralin często stosuje się w połączeniu z innymi kuracjami, jak zastrzyki z kortykosteroidów czy minoxidilu – poprawia to skuteczność terapii.
-    Sulfasalazyna – sulfasalazyna, sulfonamid, stosowany jest w leczeniu różnych chorób autoimmunologicznych, w tym łuszczycy. Działa on na system immunologiczny i stosuje się go u pacjentów dotkniętych ciężkim łysieniem plackowatym.
-    Uczulacze miejscowe– są to leki, które aplikowane na skórę głowy wywołują reakcję alergiczną prowadzącą do swędzenia, łuszczenia się, a ostatecznie do wzrostu włosów. Jeśli lek działa poprawnie, nowe włosy rosną po około 3-12 miesiącach. W przypadku łysienia plackowatego stosuje się dwa uczulacze miejscowe: SADBE i difenylocyklopropenon (DPCP). Obecnie bada się bezpieczeństwo ich stosowania i ich formułę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz