środa, 20 czerwca 2012


Pokrzywa na wypadanie włosów

Pokrzywa (Urtica dioica) należy do roślin z grupy pokrzywowatych. Jest chyba najbardziej znanym chwastem. Pokrzywę jest bardzo łatwo rozpoznać, głównie dzięki jej liściom, które pokryte są parzącymi włoskami. Dotknięcie pokrzywy powoduje dość bolesne podrażnienia skóry.
W stanie dzikim występuje w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej. Występuje również na innych obszarach i kontynentach, do których została przywieziona. 
W Polsce występuje na obszarze całego kraju. Spotkać ją można głównie w wilgotnych lasach, oraz w zaroślach, na rumowiskach. Jako chwast występuje w ogrodach, zwłaszcza zaniedbanych, pod płotami i budynkami. Uwielbia miejsca zacienione. Jest rośliną trwałą i mało wymagającą. 
Opis
Pokrzywa może osiągnąć wysokość do 1,5 metra. Posiada sztywną, czterokanciastą, mocno ulistnioną łodygę. Liśce mają kolor ciemnozielony, są grubo ząbkowane. Zarówno łodyga jak i liście posiadają sztywne parzące włoski. W kątach liści wytwarzane są kwiaty, które są zebrane w zwisające grona. Pokrzywa kwitnie od lipca do września. Zbiór można przeprowadzać dwa razy, a nawet i trzy razy w roku. Z rośliny ścina się młode pędy zanim jeszcze zaczną kwitnąć. Korzenie wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną. Po wydobyciu trzeba je oczyścić z ziemi i odciąć część nadziemną. 
Zebraną roślinę suszy się w naturalnych suszarniach, dobrze zacienionych i przewiewnych. Rozkłada się je cienką warstwą, aby jak najszybciej wyschła. 
Zastosowanie
Pokrzywa jest wykorzystywana jako roślina lecznicza i kosmetyczna, jadalna i jako pasza. Ponadto dostarcza włókien i barwnika. Jest użytkowana w ogrodnictwie. Wykorzystuje się ją w leczeniu kamicy nerkowej i pęcherzowej. 
W zielarstwie są wykorzystywane liście i korzenie. Są one bogate w sole mineralne (12,5 – 18,5%), głównie wapń, fosfor, magnez, żelazo, a także w karetonoidy, flawonoidy, kwasy organiczne (na przykład mrówkowy), chlorofil (0,8%), serotoninę, histaminę, w witaminy: A, C, B2, K, w garbniki. 
Wyciąg z pokrzywy ma zastosowanie przy pielęgnacji włosów. Mieszanki ziołowe mające w swoim składzie pokrzywę wzmacniają włosy. Napar z pokrzywy stosuje się przy łupieżu, wypadaniu włosów i przy łojotoku. Płukanki polecane są głównie osobom mającym ciemne włosy. W celu wzmocnienia włosów wystarczy jeżeli będziemy płukać włosy naparem z suszonych liści lub korzeni pokrzywy.
W przypadku włosów wypadających potrzebna jest trochę silniejsza kuracja. Przepis na nią poniżej.
Napar z korzeni wzmacniający włosy- pół łyżki suszonych korzeni,
- szklanka wody.
Korzenie zalewa się szklanką wrzątku. Po 10 minutach należy odcedzić i używać do płukania włosów. 
Kuracja na wypadające włosyGarść pokrzyw należy zalać w słoiku octem owocowym w ilości ¼ litra. Pozostawić na 15 minut. Po upływie tego czasu należy go odcedzić i tak przygotowanym odwarem należy przemywać włosy i skórę głowy co 2 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz